Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ömer Seyfettin'in Kaşağı kitabının konusu nedir?

4,160
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ömer Seyfettin'in Kaşağı kitabının konusu nedir?

Çocuk hikayeciliğinin kurucularından kabul edilen Ömer Seyfettin kısa ömrüne 140'a yakın hikaye sığdırmıştır. Milli edebiyat akımının öncülerindendir. Aynı zamanda Kabataş Lisesi'nde edebiyat öğretmenliği yapmıştır. Ölümünün üzerinden 100 yıl geçmesine rağmen bir anlamda hala öğretmenliğe devam etmektedir.

Kaşağı en bilinen romanlarından biridir. Küçük Ömer, kardeşi Hasan ve seyisleri Dadaruhla birlikte kitaptaki kahramanları oluşturmaktadır. 

Ömer, atları tımar etmek istemektedir ancak yaşı çok küçüktür. Bu sebeple bunu becerememektedir. Dadaruh ile Hasan'ın dere kenarına gittiği bir gün Ömer, Dadaruh'un kullanmaya kıyamadığı kaşağısını alarak atları tımar etmeye çalışır ama bunu beceremez. Sebebinin kaşağının sivri dişleri olduğunu düşünür ve kaşağının dişlerini kırar. Ardından da tekrar tımar etmeye çalışır ancak atlar yine huysuzlanmaya başlar bu yüzden de kaşağıyı tamamen parçalar ve yalağın içine atar. 

Babası kaşağıyı yalağın içinde görünce bunu kimin yaptığını sorar. Ömer suçu kardeşinin üzerine atar. Ancak Hasan kaşağını kendisinin kırmadığı söylediği halde babası inanmaz. Atların yanına ve ahıra yaklaşmasını yasaklar. Aradan 1 yıl geçtiği halde hala Hasan'ın cezası devam etmektedir.

Hasan kuş palazına yakalanır, çok hastalanır. Ömer pişmanlık duyar ve babasına ve Hasa'?a gerçeği itiraf etmeye çalışır. Ancak bunu başaramadan kardeşi ölür. İlk kez 1919 yılında yayınlanan bu öykü trajik yapısı sebebiyle çocuklara ortaokuldan itibaren tavsiye edilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat