Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ömer Seyfettin'in Falaka isimli kitabının konusu nedir?

6,061
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ömer Seyfettin'in Falaka isimli kitabının konusu nedir?

Falaka Ömer Seyfettin'in hikayelerinin arasından en bilinen hikayesidir. Yazarın çocukluk hatırası olarak belirttiği hikayede mahalle mektebine giden çocuklar doğru dürüst pek bir şey öğrenmeden yaşlı bir hocadan eğitim almaktadırlar. Aslında yapmış oldukları hocanın söylediklerini tekrar etmekten ibarettir. 

Hoca eğitim konusundaki cahilliğini çocukları azarlayarak, döverek gidermeye çalışmaktadır. Yasaklanmış olmasına rağmen çocukları falakaya çekmektedir. Falaka, kişinin yere yatırılarak ayaklarının kalın bir sopaya bağlanması ve tabanına sopayla vurulması şeklinde bir cezalandırma yöntemidir. 

Çocukların yüzüne bakarak esnemeleri neticesinde hoca bir gün uyuya kalır. Hocaların cebinden enfiye kutusunu alır ve enfiye çekerler. Hoca hapşuruk sesine uyanır ve ne olduğu anlar. Bunun üzerine sınıfta hapşurmak ve esnemek de yasaklanır. Çocuklar hapşurur, esnerler ve bunun üzerine sürekli olarak falakaya yatırılırlar. En sonunda bu cezalar çocukların canlarına tak eder ve bir plan yaparlar. Hoca uyurken hocanın enfiye kutusunu alırlar ve hocanın eşeği Abdurrahman Çelebi'nin burnuna bu tozu üflerler. Eşeğin hapşurması üzerine hoca eşeği de cezalandırmak zorunda kalır. Tam eşeği falakaya yatırdığı sürede kaymakam olanları görür ve hoca öğretmenlikten atılır.

Yazarın çocukluk yaramazlıklarını ve geçmeyen vicdan azabını anlatan hikayesi ilkokul 3-4'üncü sınıftan itibaren çocuklara önerilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat