Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ölü doğum yapmak sonraki gebelikler için sorun yaratır mı?

40,855
kez izlendi
Puan: 4.29 / 5
Detaylı Açıklama

Ölü doğum yapmak sonraki gebelikler için sorun yaratır mı?

Eğer bu anne adayının kendisine bağlı bir hastalıksa ve tedavi edilmemişse aynı sorun yine bekler. Eğer bu preeklampsi olayı ise ve preeklampsi gebeliğin sonlarına doğru olmuşsa bunun tekrarlama olasılığı çok yüksek değildir. Ancak çok erken dönemde özellikle 30 haftanın altında gelişen bir preeklampsi ise bunun tekrarlama olasılığı %30-40'a kadar varabilir.

Eğer bebeğin kendisine bağlı bir şeyde bu sakatlığın ne olduğuna bağlıdır. Annenin yaşına bağlı bir Down Sendromu ise annenin yaşı ileri olduğu için bir sonraki hamilelikte de sakat olursa ölme riski artacaktır. Bunun için amniyosentez yapılarak bebeğin kromozomlarına bakılabilir. 

Ölü bebek doğurmuş bir anne adayı bir sonraki hamileliğinde etken ortadan kaldırılmışsa ölü bebek doğurma riski önemli derecede azalır. Etken ortadan kalkmamışsa doğal olarak azalmaz. Etkenin ortadan kalkmamasına en belirgin örnekler, kontrolsüz bir şeker hastalığı olabilir. O şeker hastalığı kontrol edilmeden yeniden hamile kalınmıştır. O zaman etken devam eder. Ancak kontrolsüz şeker hastalığı bir sonraki hamilelikte kontrollü hale gelmiş ise o zaman riski belirgin bir şekilde azalacaktır.

Anne adayı ilk hamileliğinde bilinmeyen bir neden ile kaybedilmişse o zaman tekrarlama olasılığı çok yüksek değildir. Tabii ki bu kordon sarkması ise bir sonraki hamileliğinde aynı koşullarda devam ederse, kordon sarkması nedeniyle evde doğum yapan bir anne adayı bebeğini kaybetmişse yine doğum yaparsa yine kaybedecektir. Yani etkenler kaldırılmamışsa risk aynen devam edebilir. Etkenler kaldırılmışsa risk belirgin bir şekilde azalır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat