Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ölü doğum riskini artıran faktörler nelerdir?

54,200
kez izlendi
Puan: 4.79 / 5
Detaylı Açıklama

Ölü doğum riskini artıran faktörler nelerdir?

Ölü doğum riskini artıran faktörler 3 şekilde olabilir. 

1. Anne adayındaki hastalıklar: Bunlar kalp, karaciğer ve otoimmün hastalık denilen çeşitli bir romatolojik hastalıklardır. Bu tür hastalıkların tümünde eğer tedavi edilmemiş ise ve çok ağırsa bebeği öldürebilir. Çünkü anne adayının kanının bebeğe gidip onu beslemesi gerekir. Bebekten gelen artık maddeleri de çok iyi bir şekilde temizlemesi gerekir. 

2. Eğer herhangi bir nedenle plasenta iyi oluşmamışsa yani rahim içine yapışmamışsa o zaman anne ile bebek arasındaki iletişimi iyi bir şekilde sağlayamayacaktır. Onu sağlayamadığı zaman da bebeğin rahim içinde kaybedilmesi söz konusu olabilir. Bunun en sık görüleni preeklampsi denilen hastalıktır. Bu gebelik zehirlenmesi olarak tanımlanır. Plasenta aracı görevini çok iyi yapmadığı, bebeğe giden kan akımı çok iyi olmadığı için bu durum bebeğin rahim içinde kaybedilmesine neden olabilir. 

3. Bebek kordonunda kendi kendine oluşan düğümler: Bunu engellemenin hiçbir yolu yoktur. Bu çok ender görülen bir şeydir. Bebeğin henüz kordon ile kendisi arasındaki oran arasında büyük fark vardır. Gebeliğin başında kordon uzun, bebeğin kendisi ufakken, bebek maalesef kordonun içinden geçip o kordona bir düğüm atabilir. Genelde tek düğümde bir problem olmaz ama eğer bu düğüm sayısı 2 veya 3 olursa normal doğum esnasında problem çıkar. Doğum gerçekleştirilmek zorunda kalınır. Eğer kontrolsüz bir anne adayıysa, evde doğum yapıyorsa kalp atışları dinlemeyeceği için bebeği kaybetmek söz konusu olabilir.

Ölü doğum riskini artıran bebekle ilgili sorunlarda en sık görülen neden bebeğin hasta olması, herhangi bir şekilde kromozom bozukluğunun olmasıdır. Genetik bir bozukluk ölü doğuma neden olabilir. Çünkü genetik sorunlar bebeğin gelişmesini engelleyerek rahim içinde ölmesine neden olabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat