Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Okuma yazma zayıflığı nedir?

1,156
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Okuma yazma zayıflığı nedir?

Okuma yazma zayıflığı okuma yazma bozukluğu anlamına gelir. Okuma yazma bozukluğu sonradan oluşur, genlerle gelmez. Okuma yazma zayıflığı öğrenme ile giderilebilir. Okuma yazma zayıflığı bir hastalık değildir ama zeka ile yakından ilişkilidir.

Zeka geriliklerinde okuma yazma zorluğu kaçınılmazdır. Tamamen farklı bir eğitim sistemi uygulanır. Yanlışlar üzerinde durulduğunda ve doğru metot kullanıldığında yenilebilir. Okuma yazma zayıflığı her ne kadar birinci sınıfın 2. sömestrinde ortaya çıksa da okul öncesi dönemde bazı ipuçları ortaya çıkabilir.

Sembollerle ortaya çıkan dikkat eksikliği, geç yürüme, günlük olayları sırayla takip edememe, işleri sıraya koyamama, yönelmede zorlanma, renkleri algılamada zorluk, düşüncelerin birbirine karışması, yeni kelimelerin türetilmesi gibi belirtiler gözlenebilir.

Okuma yazma zayıflığı psikolojik ya da nörolojik bir sorun olabilir. Nörolojik bir sorunsa zeka gelişimine bağlıdır ve zeka testleri uygulanabilir. Aile içi sorunlar, doğum sonrası travmalar, sosyal uyum zorlukları, özgüven eksikliği, öğrenme güçlüğü okuma yazma zayıflığına neden olabilir.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat