Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Öğrenciler için GSS primi ödenmek zorunda mı?

629
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Öğrenciler için GSS primi ödenmek zorunda mı?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SS ve GSS) Kanunu ile artık okumuyorlarsa 18 yaşından büyük erkek öğrenciler sağlık primi ödemeden sağlık yardımı alamazlar. Okuyorlarsa lise için 20, yüksek okul için 25 yaşına kadar prim ödemeleri gerekir. Liseden yeni mezun olmuş öğrenciler de 120 gün boyunca (üniversiteyi kazanıp-kayıt oluncaya kadar) prim ödemezler ama üniversiteye girememişlerse artık prim ödemeleri gerekir.

Kız çocukları okul hayatlarından sonra durum değişikliği dediğimiz uzun vadeli sigorta kolları kapsamında zorunlu olarak sigortalı, isteğe bağlı sigortalı olmaları ve gelir ve/veya aylık almaları ve evlenmeleri halinde durum değişir. Buna göre kız çocuğu evlenmesi halinde artık anne-babasından değil eğer çalışmıyor ise eşinden dolayı sağlık yardımı alacaktır. Daha sonra eşinden ayrılması veya eşinin ölümü halinde (aylık/gelir bağlanmadı ise) yeniden anne-babası üzerinden sağlık yardımı alabilecektir.

Sonuç olarak ögrencilere GSS primi ödemek belirtilen yasal süre içerisinde gerekmez. Öğrenci olduklarını gösterir belgelerini her yıl ilgili SGK müdürlüğü GSS servisine vermekle yükümlüdürler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat