Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Öğrenci koçluğunun öğrenciye katkıları nelerdir?

487
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Öğrenci koçluğunun öğrenciye katkıları nelerdir?

Ders çalışamama, derslerden hoşlanmama, hiperaktivite en sık rastladığımız konular olarak sıralanabilir. Bütün bu konuları aynı başlık altında toplamak da yanlış olmayacaktır. Aslında hepsi birbirinden farklı bir renk olan tüm öğrencileri aynı kabul ederek onlara aynı eğitim sistemine tabi tutan eğitim sistemimiz olduğu kadar, genci temsil eden gerçek değerleri göz ardı ederek tamamen ve sadece başarı beklentisine odaklanmış aileler de farkında olmadan olumsuz rol oynamaktadırlar. 

Öğrenci koçluğunda odakta sadece öğrenci vardır, tam anlamıyla bir yetişkin yetişkin ilişkisi kurularak, öğrencinin istediği gelecek ortaya konmaya çalışılır. Öğrencinin hayatta önem verdiği tüm değerler, onu o yapan her türlü içsel kaynağa erişmesini sağlamak ana amaçtır. Odaklı düşünme sayesinde öğrenciler bugüne kadar farkına varmadıkları ama ihtiyaçları olan birçok sorunun cevabına kolaylıkla ulaşabilirler. Odaklanma netleşme gerektirir, öğrenci geleceğini ne kadar net olarak belirleyebilirse ona o kadar odaklanabilir. 

Çünkü odaklanma sorununun merkezinde aslında gençlerin neye odaklanacaklarını bilmemeleri, kendilerini temsil eden gerçek değerlerin yeterince sorgulanmamış olması yatmaktadır.
Kaynaklarının yeniden farkına varan genç odaklanma ya da hiperaktivite gibi aslında tam olarak tarif dahi edilemeyen sorunlarından kurtulacaktır çünkü artık ders çalışmak için yeterince geçerli motivasyona sahip olacaktır. Öğrenci koçluğu bu anlamda gençlere bir yol arkadaşlığı, ilk adımların beraberce tekrar atılarak güven kazanıldığı bir süreç olacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat