Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Öğrenci koçluğunda NLP ne işe yarar?

635
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Öğrenci koçluğunda NLP ne işe yarar?

NLP İngilizce neuro linguistic programming kelimelerinin kısaltmasından oluşan bir ifade olup beyin dilinin programlanması olarak çevrilebilir. Beynimiz bir bilgisayar mantığında çalışır, dolayısıyla bir sonuç, bir çıktı elde edebilmesi için mutlaka bir programa ihtiyaç duyar. Bu programlar da bizim geçmişte öğrendiğimiz ve büyük bir kısmı bizim farkındalığını tamamen kaybettiğimiz haliyle bilinçaltımıza işlenmiş verilerdir. 

Her türlü inanç kalıpları, duygusal blokajlar, öğretiler, batıl inançlar özellikle 0-7 yaş döneminde, bilincimizin tam açık olmadığı ve karşı koyma gücümüzün de olmadığı bir dönemde sorgulanmadan bilinç altımıza işlenir. Ve tüm hayatımız boyunca aldığımız kararlar, algılarımızı ve içinde bulunduğumuz ruh halini etkiler, seçimlerimizi biz farkında dahi olmadan belirler. 

Örneğin para kazanmak zordur ya da matematik çok zor bir derstir gibi anne Baba'nın kendi deneyimlerinden gelen ve aslında çocuğu yansıtmak zorunda olmayan bir inanç kalıbı hiç farkında olmadan çocuğa işlenebilir. İleriki yaşlarda bu gencin bu inançtan kaynaklanan zorluklar Yaşaması kaçınılmaz olmaktadır. 

Bütün bu inançlar ve bilgi sistemleri beynimizde nöronlar arası yollar oluşturur ve bunları yok etmek oldukça zordur. Ama iyi haber şu ki NLP teknikleri bu mevcut yolları değiştirmeye ya da beynimizde yeni nörolojik yollar oluşturmaya çok hızlı yardım sağlar ve eski yollara yeni alternatifler oluşturur. NLP teknikleri sayesinde beyin bir anlamda yeniden programlanarak istenmeyen, kişiyi engelleyen tüm düşünce kalıpları değiştirilebilir ve yerine yeni alternatif yollar kurularak dünyayı algılama, seçim yapma, karar alma şekilleri hedeflere yönelik olarak yeniden tanımlanabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat