Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Öğrenci koçluğu okulda başarıyı garantiler mi?

355
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Öğrenci koçluğu okulda başarıyı garantiler mi?

Öğrenci koçluğu hayattaki en büyük başarının mutluluk olmasına odaklanır, mutlu, tatmin, kendini özgürce ifade edilen bir hayat tasarlayabilmeyi en büyük başarı kabul eder. Çağımızın en büyük ve en yaygın hastalığı strestir, o kadar yaygındır ki, nedeni bilinmeyen tüm hastalıkların ana sebebi olarak da stres gösterilmektedir. Stresin tek kaynağı vardır, o da kişinin kendi öz ifadesini yaşayabileceği hayat ile gerçekte yaşadığı hayat arasındaki farktır. 

Birçoğumuz bu durumun farkında olduğumuz halde çocuklarımızı sadece okulda başarı güdüsüyle yetiştirmeye devam ediyoruz. Okulda başarı tabii ki çok önemlidir ve bir öğrencinin en büyük sorumlulukları arasındadır. Ama gözden kaçırılan gençlerin iç dünyalarını derinlemesine anlamadan onlardan belki de sevmedikleri, onların hiç ilgisini çekmeyen derslerde başarılı olmalarını beklemenin doğru olmadığıdır. 

Öğrenci koçluğu sadece öğrencinin kendi kafasındaki başarı tanımına odaklanır, anne baba, öğretmen ya da diğerlerinin değil. Öğrenci kendini nasıl, neyi yaparken, hangi hedefe ulaşınca başarılı olarak tarif ediyorsa hedeflenen başarı odur, yoksa okulda sadece not ile yapılan değerlendirme başarısı ya da belirli okulları kazanma hedefine odaklanma öğrenci koçluğunun odağında değildir. Okul başarısı bir ana hedef olarak değil, öğrencinin gerçek hayaline, onu mutlu edecek hedefe ulaştırmada bir basamak olarak ele alınır. Gerekli iç motivasyon sağlandığında okul başarısı zaten kendiliğinden, doğal ve kolayca gerçekleşecektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat