Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Öğrenci koçluğu nedir?

1,653
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Öğrenci koçluğu nedir?

Koçluk kavramı son dönemde hayatımızda sıklıkla rastladığımız bir kavram. Aslında belki bu kavramı biraz detaylandırarak başlamak daha iyi olabilir. Koçluk süreci, koçluk alan kişinin düşünce sistemini harekete geçirerek kendi hayatı ile ilgili üstesinden gelinmesi gereken konuları çözme yolunda kendi cevaplarına ulaşmasına yardımcı olan bir yol arkadaşlığıdır. 

Hepimiz cevabı dışarıdan almaya eğilimli yetiştirildik, ama koçluk sürecinde cevabı ancak koçluk alan kişi verecektir, çünkü kendisi için en doğru cevabı ancak kendisi verebilir. Tüm sorularımızın cevapları içimizde, aslında hepimiz tam ve mükemmel varlıklarız, sadece bunun farkındalığını unutmuşuz. Koçun görevi koçluk alan kişiyi hep pozitif tarafta tutarak cevaplara ve gerçek potansiyeline ulaşmasını sağlamaya yönelik sorular sormaktır. İnsan beyni sorulan hiçbir soruya kayıtsız kalamaz, o soru bir kere soruldu mu, beyin cevabı bulmaya doğru düşünmeye başlar. Odaklı düşünme mutlaka cevabı getirecektir. 

Bu anlamda öğrenci koçluğu diğer birçok kişisel yardım hizmetinden farklı çalışır, koç fikir vermez, danışmanlık yapmaz, öğretmenlik yapmaz, ebeveynlik, abilik ve hatta arkadaşlık yapmaz. Nötr kalır, karşısındakini can kulağı ile dinler, anlar ve koçluk sürecinde doğru anda güçlü sorular sorar.

Öğrenci koçluğunda ve aslında tüm koçluk çeşitlerinde kişinin hayatının o döneminde odaklandığı konu dâhilinde kendini mutlu ve tatmin hissetmesine yönelik çaba sarf edilir. Öğrenci koçluğu Türkiye gibi çetin ve rekabetçi eğitim şartlarına sahip bir ülkede çocukların ve gençlerin kendi gerçeklerinin farkına varmalarına ve bunu ifade edebilecekleri bir yaşamın temellerini atmalarına, kendilerini daha rahat hissederek, motive, odaklı, kendi özdeğerlerinin farkında olarak seçimler yapmalarına, kararlar vermelerine ve kısacası gerçek potansiyellerini ortaya koymalarına yardımcı olan bir disiplindir. Odaktaki kişi "öğrenci"dir ve odaklanılan süreç onun eğitim sürecidir, farklı beklentiler ve zorlu rekabet şartları içerisinde kendi gerçeğini ifade edebileceği bir hayatın temellerinin atılmasıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat