Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Öfke nöbeti geçiren çocuk nasıl rahatlatılabilir?

2,488
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Öfke nöbeti geçiren çocuk nasıl rahatlatılabilir?

Öfke nöbeti geçiren çocuklara birçok müdahale şekli vardır. Bunlardan bir tanesi sakin bir şekilde orada oturup çocuğun sakinleşmesini beklemektir. Bu minimum müdahaledir. Ben yanındayım, biliyorum öfkelendin, sen sakinleşene kadar burada duracağım deyip, yansıtma yaparak, çocuğun öfkesini farkına varmasını sağlayarak, sanırım seni korkutan bir şey oldu, ağlıyorsun deyip, bu konuşmayı da çok az tutup sakinleşmesini sağlamak yararlı olacaktır. Bir süre sonra sakinleşecektir.

Diğer bir yaklaşım, çok hırçın, öfkeyi koz olarak kullanan çocuklarda mekanı terk etmektir. Eğer çocuk kendisine zarar vermiyorsa, amacı sizin dikkatini çekmekse o zaman mekanı terk edebilirsiniz. Çünkü seyirci olmadığında çocukların duyguları genelde daha çabuk söner. Seyircinin, müdahale edenin varlığı işi biraz daha zorlaştırabilir. 

Diğer bir yöntem de kendine çok ciddi zararlar veren ve durdurulamayan çocuklarda kullanılır. Çocuk size saldırmaya başlıyordur, tutamıyorsunuzdur. O çocuk da arkadan bloke edilir, hareketi kısıtlanır, bu şekilde ağlaması daha da fazla artar ve çocuğun kendine ve çevreye zarar vermesi engellenir. Sakinleşinceye kadar beklenir. 

Temel yapılan bazı yanlışlardan da kaçınmak gerekir. Çocuktan daha da fazla öfkelenmek yanlıştır. Öfkeyi içeri bastırmaya çalışmak, sus çabuk ya da al sana şeker diye gıdayla öfkeyi bastırmak da yanlış bir yaklaşım olacaktır. Öfkeyi cezalandırmak da yanlış bir yaklaşım olacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat