Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ödem ile selülit arasındaki ilişki nedir?

3,656
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ödem ile selülit arasındaki ilişki nedir?

Ödem vücudun çeşitli nedenlerle su tutmasıdır. Hipotiroidi rahatsızlığı bulunanlar, toplardamarlarında yetmezlik bulunanlar, insülin direnci ve kanda yüksek şeker sahibi olanlar, yumurtalık kisti olan kadınlar, idiyopatik yani sebebi belirlenemeyen ödem sahibi olanlar, gıda hassasiyeti veya alerjisi bulunanlar, tansiyon rahatsızlığı bulunanlar ve buna benzer pek çok sıkıntıda vücut ödem toplar. 

Bu sebeplerden bir veya birden fazlasına sahip olan kişinin vücudu kendi işlemlerini doğru yapmak için su tutmak ister. Ancak tutmak istediği su damarların kaldırabileceğinden fazla olduğunda bu su damarın dışına yine su olarak çıkar. 

Damarların dışına çıkan su bir yerde birikmek zorundadır ve birikebileceği en kolay ve ilk yer derinin hemen altıdır. Deri altında biriken su hemen üzerindeki ve yine derinin altındaki yağ dokusunu sıkıştırır ve yağ dokusunun önünde bir bariyer oluşturur. Daha sonra kılcal damarlar ile ilişkisi kesilen bu yağ dokusu sertleşir ve derinin üzerinde portakal kabuğu görüntüsü oluşturur. 

Asıl sorun vücuttaki ödemin sebebinin tespit edilmesidir. Vücuttaki ödem atılmadan veya tekrar oluşması engellenmeden hangi tedaviyi yaparsanız yapın selülit tekrar oluşacaktır. Hatta pek çok kadında selülit değil selülit görüntülü ödem mevcuttur. 

Selülit aslında bir dolaşım sistemi probleminin ne olduğunu çözme işlemidir. 

Örneğin; venöz yetmezlik yani toplar damar yetmezliği olan ve iç varisi olan pek çok kadın farkında olmadan o kadar çok ödem toplar ki selülit olduğunu düşünür ya da zamanla gerçekten selülit oluşur. Bu kişilerin akşam ayakları çok fazla şişmiş olarak evlerine giderler. 

Tüm bu problemlerin dışında bakteriyel selülit denilen bir cilt rahatsızlığı da olabilir ve bunun tespit edilmesi gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat