Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Obez bebekler büyüdüğünde ne tür sağlık sorunları yaşayabilir?

225
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Obez bebekler büyüdüğünde ne tür sağlık sorunları yaşayabilir?

Obezite erişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de birçok sağlık sorununa neden olabilir. Hipertansiyon, hiperlipidemi (kolesterol yüksekliği) ilerideki kalp hastalıklarını tetikler. Çocuklarda kötü kolestrolün yükselmesi ve iyi kolestrolün düşmesi kroner kalp hastalığı riskini arttırır.

Çocuklarda özellikle gelişme çağında vücut ağırlığının çok fazla olması, ortopedik problemlere de neden olabilir. Bacağın şekli değişebilir, parantez bacak olabilir. Kız çocuklarında obeziteye bağlı erken ergenlik görülebilir. Âdet düzensizlikleri olabilir.

Obezite, çocukların daha az hareket etmelerine ve tembelleşmelerine neden olur. Ayrıca çocuklarda solunum yolu hastalıklarını, özellikle kronik astımı tetikleyebilir.

Çocuklarda ergenlik dönemindeki obezite psikolojik sorunlara yol açabilir. Çocuk sosyal ilişkilerde çekingen davranabilir, kendi vücudundan utanabilir. Bu da daha fazla içine kapanmasına, sosyalleşmeyi azaltmasına ve bunlara bağlı olarak hareket alanlarının kısıtlanmasına yol açabilir.

Tüm bu sebeplerden dolayı bebeğin doğduğu andan itibaren beslenmesinin, aktivitelerinin, sosyal yaşantısının düzenlenmesi ve obezitenin engellenmesi gerekir.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat