Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğumun 2. evresinde ıkınma nasıl olmalıdır?

14,775
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğumun 2. evresinde ıkınma nasıl olmalıdır?

Normal doğumun ikinci evresinde yani doğumun meydana geldiği aşamada ağrıların şiddeti, düzenli gelmesi ve süresi oldukça önemlidir. 


Düzenli ağrı bizim için bu aşamada 2 - 3 dakikada bir meydana gelen, ortalama 60 saniye civarında süren ve çocuğu aşağıya doğru iten ağrılardır. 

Başlangıçta rahim bebeği aşağıya doğru iterken, ıkınma hissinin meydana gelmesiyle beraber anne de bebeğin aşağıya doğru itilmesine yardımcı olur. Ikınma ile yardımcı olur. Burada ıkınma bizim için oldukça önemlidir. 

Annenin ıkınma esnasında çok kontrollü olması ve ağrılar esnasında, doktorunun tavsiyesi ile beraber doğru şekilde ıkınarak doğuma destek vermesi, bebeğin daha rahat ve sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesine yardımcı olacaktır. Böylece bebek daha rahat, kolay ve çabuk bir şekilde rahimden dışarıya çıkacaktır. 

Bebeğin başının aşağıya inmesi eğer yeterli olmazsa bazen yardımcı bir doğum personelinin, doğum esnasında yukardan annenin karnına bastırması ile destek vermesi gerekebilir. Bu sayede, bebeğin başının daha güçlü bir şekilde aşağıya inmesi sağlanabilir. 

Ikınmanın bizim için önemi oldukça fazladır. Ağrılarla beraber yapılması oldukça etkili olmaktadır. Böylece bebeğin başının daha uygun bir şekilde aşağıya inmesine olanak sağlanacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat