Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğumun 1. evresinde neler olur?

7,029
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğumun 1. evresinde neler olur?

Normal doğumun birinci evresi üç aşamada değerlendirilir. Latent faz dediğimiz pasif dönem diyebileceğimiz, ağrıların başladığı, rahim ağzının yavaş yavaş inceldiği ve açılmaya başladığı dönemdir. Bu dönem için süre vermek her zaman için çok doğru olmaz ama daha önceden doğum yapmamış olmak bu süreyi etkileyebilmektedir. 


Annenin ilk ağrısını hissedip hissetmemesi bu sürenin uzunluğu hakkında fikir sahibi olmamızı engelleyebilmektedir. Bazı kadınlar ağrıyı erken hissetmektedir. Bazıları ise daha geç hissedebilmektedirler. Dolayısıyla, ağrıların ilk başladıkları andan itibaren ortalama ilk çocuğunu doğuran bir kadında birinci evrenin süresi 10 - 20 saat olabilmektedir. 

İkinci çocuğunu doğuran bir kadında birinci evrenin süresi 6 - 12 saat arasında olabilmektedir. İlk ağrıların başlamasından itibaren rahim ağzı yavaş yavaş açılmaya başlar. Rahim ağzındaki mesafe kısalmaya başlar. Silinme dediğimiz olay meydana gelir rahim ağzı 4 santimetre olana kadar latent faz dediğimiz ağrıların pasif hissedildiği dönem tamamlanır. Bu süreden sonra ağrılar daha da şiddetlenir ve mesafeleri kısalır. 

Ağrılar ortalama bir dakika kadar sürebilir. İki üç dakikada bir ağrılar meydana gelir ve rahim ağzı dört santimetreden on santimetreye kadar açılır. Silinme dediğimiz incelme ise yüzde yüze kadar artar. Bu dönemde ağrıların özelliği daha şiddetli olmasıdır. Hamilenin ağrıları daha da fazla hissetmesi ve bebeğin aşağıya doğru bası hissinin annede oluşması meydana gelir. 

İlk evrenin üçüncü aşaması, geçiş dönemi dediğimiz evredir. Bebeğin başı 10 santimetre açılmış olan rahim ağzından yavaş yavaş inmeye ve bası yapmaya başlar. Bundan sonra doğumun ikinci aşamasına girmiş oluruz. Yani doğum aşaması meydana gelir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat