Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğumda epidural anestezi yapılabilir mi?

340,850
kez izlendi
Puan: 4.68 / 5
Normal doğumda epidural anestezi yapılabilir mi?
Epidural anestezi belden uyuşturma yani bir lokal anestezidir. Bele omuriliğin içine girmeyecek şekilde, omuriliği dıştan saran zarın etrafına yapılan anestezi şeklidir. O zarın etrafına yapılan anestezi maddesi yavaş yavaş yayılarak rahim kasının sancı duyma özelliğini azaltır. Kasılmalar olur fakat sancılı olmaz. Buna epidural denir.

Epidural anestezinin uygulanması

Normal doğumda aktif dönem başladıktan sonra yani 4 cm açıklık olup, düzenli sancılar olduktan sonra uygulanır. Eğer iyi bir şekilde uygulanmışsa doğumun seyrini hiçbir şekilde değiştirmez. Aksine rahim ağzının daha kolay açılmasını sağlar.
Doğum yani ıkınma başladıktan sonra epidural anestezi uzmanının yapacağı en ufak bir yanlışta doğum vakumla gerçekleşebilir.

Vakumla doğum

Epidural doğumlarda normal doğuma göre vakumla bebeğin çıkma ihtimali biraz daha fazladır. Çünkü epidural kas işlevini azallttığından ıkınma olmaz. Vakumun bebeğe hiçbir zararı yoktur sadece anneyi rahatsız eden bir yöntemdir.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat