Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğum vajinanın genişlemesine yol açar mı?

11,767
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğum vajinanın genişlemesine yol açar mı?

Vajen bilindiği üzere huni şeklinde, silindirik şekilde içinde pek çok kas elementi içeren, belli bir ölçeğe kadar esneyebilen bir yapıdır. Yaklaşık 12-14 santimetre uzunluğunda bir yapısı vardır. 


Vajenin normal doğumda genişlemesi diye bir problem gerçekten vardır Eğer kontrolsüz ve çok hızlı bir doğumsa ya da doğumun daha iyi olması ancak bebek başının leze olmaması, bir yumuşak doku bariyerine takılıp kalmaması amacıyla yapılan epizyotomiler sonrasında vajen şüphesiz bütünlüğünü kaybeder. 

Vajenin bütünlüğünü sağlayan çok komplike bir kas yapısı vardır. Bütün ağırlığı ile bebek aşağıya doğru inerken, vajinal doğum yapılmaya çalışılırken bu kaslarda, belirli yerlerde mutlaka kesikler ve çökmeler olabilir. Dolayısıyla vajen tabanı çökerr. 

Vajenin genişlemesi özellikle normal doğumlarda ikinci üçüncü doğumdan sonra sık rastladığımız bir olaydır. Vajinanın bu şekilde genişlemesi, açılarının bozulması beraberinde, önde mesanenin arkada da rektumun sarkmalarına, açılarının değişmesine neden olabilir. Bütün bunlar cerrahi müdahaleyi gerektiren anatomik bozukluklardır.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat