Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğum vajinada yırtılmaya neden olur mu?

56,196
kez izlendi
Puan: 3.71 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğum vajinada yırtılmaya neden olur mu?

Normal doğum her kişide, vajinada yırtılmaya neden olmaz. Vajen yırtığı dediğimiz şey huni şeklindeki kas dokusunda meydana gelen yırtıklardır. Bu yırtıklar doğum sonrasında yapılan kontrollerde gözükür ve tedavi edilir. 


Kimi normal doğumlar sonucunda yırtıklar çok derin olabilir ama bunlar genelde doğumun sonrasında görülür ve hemen doğum sonrası tedavi edilir. Asıl önemli olan normal doğumla birlikte vajen tabanının çökmesi, bölgedeki kas grubunun gevşemesi, yırtılması, bir şekilde o tabanın çökmesidir. Her normal doğumda böyle olacak diye bir kural yoktur ama bu evrelerle gerçekleşme ihtimali vardır ve çok kolay bir süreç de değildir. 

Özellikle ilk çocuğunu doğuran kadınlarda, vajina henüz yeterince esnememiş olduğu için yırtılmalar daha sık meydana gelmektedir. 

Vajendeki yırtılmalar, sarkmalar ve genişlemeler beraberinde diğer organları da aşağıya çeker. Bu organlar önde mesane, arkada da rektumdur. Çok doğum yapanlarda bu etkiler vajinadan dahi görülebilir hale gelmektedir. Tabii ki sezaryen doğumlarda vajene bir etki olmamaktadır. Çocuk batımdan çıkarıldığı için vajenin yırtılması veya esnemesi söz konusu olmaz. Normal durumlarda ise, özellikle ikinci ve üçüncü doğumların ardından bunlarla karşılaşırız. 

Çoklu doğumlar sonucunda mesanenin sarkmasına bağlı, karın içi basıncını artıran durumlarda açı değiştiği için idrar kaçırmalar gibi sorunlar da yaşanabilir. Tüm bu sarkmalar, o bölgedeki tahribat ancak cerrahi müdahale ile düzenlenebilmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat