Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğum sonrası ağrı nedir?

8,134
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğum sonrası ağrı nedir?

Normal doğum sonrası ağrı hastanın hissettiği rahatsızlık hissidir. Lohusa kadınlar bu ağrıyı bel bölgesinin yanı sıra kasıklarında ve karınlarında kramp tarzı hisseder. Temelinde normal gerçekleşmiş bir vajinal doğum sonrasında en sık gördüğümüz sebep rahimin kanamayı durdurmak için kasılmasına bağlı oluşan ağrıdır. Kanda artan oksitosin hormonu yüzünden rahim kasılmaya başlar. Bu, hasta tarafından karın, bel ve kasık bölgesinde kramp tarzı ağrı şeklinde algılanır. Özellikle annenin emzirmeye başlaması kandaki oksitosin hormonunun düzeyini artıracağı için ağrılar özellikle ilk 12 saat içinde oldukça şiddetli olabilir. 

Vajinal doğum sonrası ikinci bir ağrı sebebi ise özellikle doğum sırasında epizyotomi denilen, doğum kesisinden kaynaklanabilir. Bu kesi vajinal doğumu kolaylaştırmak adına bebeğin başının çıktığı bölge olan perine bölgesine hekim tarafından yapılır. Ağrı, kesi bölgesinde ve onun tamiri için atılan sütürler, yani dikişler nedeniyle oluşur. 

Normal doğum sonrası ağrının hekim ve sağlık personeli tarafından giderilmesi, özellikle annenin bebeğine adaptasyonu açısından son derece önemlidir. Bu nedenle en etkin şekilde gerçekleştirilmelidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat