Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğum sonrası ağrı neden olur?

2,623
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğum sonrası ağrı neden olur?

Normal doğum sonrası ağrının temelde en önemli iki sebebi vardır. Birisi doğum sonrasında kanda artan oksitosin hormonu yüzünden rahim kaslarının eski boyutuna dönmek amacıyla kasılmasından kaynaklanan ağrılardır. Rahim kanamayı durdurmak ve açık olan damar ağızlarını kapatmak için eski pozisyonuna dönebilmek adına kasılma hareketleri yapar. Bu da hastanın belinde, karnında bir toparlanma ile birlikte kramp tarzı ağrılara yol açar. Özellikle lohusa emzirirken kanda oluşacak oksitosin hormonu düzeyi daha da artacağı için hasta bu krampları daha belirgin bir şekilde hisseder. 

İkinci önemli ağrı sebebi normal doğum sırasında doğumu kolaylaştırmak için hekimin bebeğin başının çıkışı sırasında perine bölgesine yaptığı epizyotomi, doğum kesisinin yarattığı rahatsızlık hissidir. Özellikle doğum kesisi sonrası atılacak olan dkişiler hastada batıcı, yanıcı rahatsızlık hissine ve ağrıya yol açabilir. 

Göğüslerin de emzirme sırasında hasta tarafından hissedilebilecek dolgunluk ve ağrılı durumu, lohusa kadında ağrılı hali artırabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat