Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğum sonrası ağrı için ilaç almak gerekir mi?

2,065
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğum sonrası ağrı için ilaç almak gerekir mi?

Normal doğum sonrasında lohusa eğer belirgin bir ağrı hissediyorsa ilaç alabilir. Ama bu amaçla kullanılacak ilaçlar ağızdan kullanılan ve süte geçişinde herhangi bir sakınca bulunmayan tablet şeklindeki ağrı kesiciler olmalıdır. En sıklıkla bu amaçla parasetamol türevleri kullanılır. Eğer parasetamole yanıt vermeyecek kadar güçlü bir ağrı söz konusu ise non steroid anti inflamatuar dediğimiz ilaç grubundan olan tablet, fitil veya kas içi ya da damar içi enjeksiyon şeklinde ilaçlar kullanılabilir. 

Eğer normal doğum sırasında epidural anestezi uygulandıysa katater henüz çekilmediğinden buradan verilecek ağrı kesicilerle de hastanın ağrısı kontrol edilebilir.  

Verilecek tıbbi tedavinin yanı sıra hastanın özellikle doğum kesisi, epizyotomi bölgesine soğuk uygulama yapması, istirahat etmesi de ağrının azalmasına yardımcı olacaktır. 

Ertesi gün için yapılacak ılık pansuman ve ayakta yapılacak ılık duşlar da hastanın azalmasına destek olur. 

Normal doğum sonrasında kullanılan ağrı kesicilere yanıt vermeyen şiddetli bir ağrı söz konusu ise o zaman hekiminiz mutlaka ağrıyan bölgeyi kontrol etmelidir. Özellikle doğum kesisi kontrol edilmelidir. Çünkü normalden fazla ve zonklayıcı tarzda, ağrı kesicilere yanıt vermeyen ağrıda hematom denilen bir durum söz konusu olabilir. Hematom epizyotomi sonrası dikiş bölgesinde açık kalan bir damarın kanaması sonucu oluşan şişliktir. Hematomun tedavisinde ilaçlar etkisiz kalacaktır. Bu nedenle mutlaka hekimin açıkta kalan ve kanamakta olan damarı bulup mevcut kanı boşaltması, dikişleri tekrar yapması, dikişleri tazelemesi gerekecektir. Bu anlamda ağrının tedavisi cerrahi olacaktır. 

Dolayısıyla doğum sonrası takip, zorunlu durumlarda hekimin tekrar kontrolünün sağlanması son derece önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat