Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğum şansının artırılması için doğum sırasında ne yapılabilir?

5,430
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğum şansının artırılması için doğum sırasında ne yapılabilir?

Normal doğum için karar verdiniz, ağrılarınız başladı, hastaneye gideceksiniz. Bu konuda kendinizi nasıl destekleyebilirsiniz? 

Öncelikle hastaneye gidiş zamanınız burada ilk önem taşıyan unsurdur. Çok erken olmamalıdır. Yapılmış çalışmalara göre, hastaneye çok erken gidildiğinde yani daha kasılmaların ilk başladığı dönemlerde hastaneye gidildiğinde sezaryen oranının arttığı ile ilgili veriler var literatürde. Daima önerilen, özellikle ilk doğumunu yapanlarda ağrıları yaklaşık 10 dakikada bir başladıktan sonra hastaneye gitmeleri tavsiye edilir. 

Su gelmesi, kanama olması ya da bebek hareketlerinin azalması ya da olmaması gibi durumlarda bunu dikkate almadan daha erken gitmenizi öneririm. 

Doğum eylemi sırasında aktif olarak hareket halinde kalmanızı öneririm. Yani oturmak kalkmak, çömelmek, yatmak, duşa girmek , yürümek gibi aktivitelerde bulunmanız eylem sırasında daha rahat etmenizi sağlamanın yanında eylemin daha iyi ilerlemesine de destek olacaktır. 

Doğum süresince yanınızda dula ya da aileden bir kişi olabilir. Size destek olacak bir kişiyle beraber bu süreci ilerletmeniz, yürütmeniz ya da doğum yaptığınız hastanede sizin yanınızda daima yer alacak bir ebeyle bu sürecin takip edilmesi normal doğum şansınızı arttıracaktır. 

Doktorunuzun ya da tıbbi personelin önerebileceği pozisyonlar çömelmek, ıkınmak, yatağın kenarında çömelmek ya da pilates topunun üzerinde kasılmaları geçirilmesi gibi pozisyonlar da normal doğumu kolaylaştıran unsurlardır. Ilık suyun desteğinin de üzerinde durulması gerekir. Bir ılık duş alınması ya da ılık bir suda beklemek de rahim ağzının yumuşamasını ve gevşemesini sağlayacaktır. Hatta kasılmaları da biraz hızlandırabileceğinden doğumun ilerlemesini de destekleyecektir. 

Doğum için hastaneye gittiğinizde kalabalık aile fertleriyle değil de sadece eşinizle birlikte olmak doğumun daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır. Bu, bizim Türk aile yapısında biraz farklı algılanabilir ama yapılmış çalışmalarda, literatürde özellikle doğum için gelen ve sizin yanınızda olan kişi sayısı arttıkça doğum süresinin uzadığı yönünde yayınlar vardır. Bu anlamda aileden kalabalık bir grupla hastaneye gitmek yerine çok daha rahat edebileceğiniz, birlikte o süreci yaşayacağıniz eşinizle birlikte olmanız çok daha mantıklı olacaktır. Neticede doğum özel ve intin bir süreçtir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat