Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğum ne kadar sürer?

338,303
kez izlendi
Puan: 4.63 / 5
Normal doğum ne kadar sürer?
Normal doğumun başlangıcı tıbbi olarak rahim ağzının 4 cm açık olduğu ve doğum sancılarının artık düzenli olarak girdiği dönemdir. Bundan öncesi doğum süresine kabul edilmez. Anne adayının sunni sancıları da doğum süresine katmasıyla "3 gün boyunca doğumhanede yattım doğuramadım" gibi hikayeler ortaya çıkar. Fakat günümüzde böyle bir şeyin olması mümkün değildir.

Günümüzde doğumda aktif dönem yani 4 cm'lik açılma olduktan sonra ilk doğumunu yapacak kişilerde saatte 1 cm açılmayla yaklaşık olarak 6-8 saat sonunda ıkınabilir aşamaya gelinir. Bu aşamadan sonra anne adayının eforu ne kadar iyiyse, anne adayı ne kadar bilinçliyse yarım saat ile 2 saat arasında doğum gerçekleşir.

Doğum sayısı doğum süresini etkiler

İkinci doğumda bu süre yaklaşık olarak 2 saat daha azalır. 3. doğumda yarım saat 1 saat daha azalır ve 4. doğumda yaklaşık olarak doğumhaneye girdikten 4-5 saat sonra doğum gerçekleşebilir.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat