Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğum korkusunu nasıl yenebiliriz?

13,384
kez izlendi
Puan: 1.81 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğum korkusunu nasıl yenebiliriz?

Aslında binlerce yıldır gelen bir doğum sürecini tanımlamak gerekir. Ne oldu da biz gayet normal doğumlar yaparken son 20-25 yıldır doğumlarımız travmatik, korkulu bir hal aldı... Korkulu bir hal almasın diye de daha farklı yöntemlere başvurulmaya başlandı. O yüzden buraya geçmeden önce normal, yani vajinal doğum denilen süreci tanımlamak gerekiyor. 

Doğum kendiliğinden başladığında ve uterus açılmaya başladıktan sonra ve bu süreçte kaç saat alacaksa onun zamanını sevgiyle ve saygıyla beklemektir. Uterus açılırken ve vajina da buna yol açarken doğum yolu denilen fiziksel süreç açılırken, bazı dalgalar, bazı hareketler herkesin acı ve ağrı diye tanımladığı ve kesinlikle doğal bir sürecin içine girersiniz doğum esnasında. Fakat bunu nasıl algıladığınız kesinlikle hazırlığınızla ve sizin kendi doğum algınızla çok alakalıdır. 

Dolayısıyla bir doğum çeşidi olan normal doğum ve bunu algılayan, algılaması farklı olan kişinin bunu neden farklı algıladığını düşünmek gerekir. Kişisel seçimlerle beraber yaşanan seçimler vardır. 

Ağrısız doğum için ilaç veya tıbbi müdahale dışı teknikler

Doğum sırasında ilaç veya tıbbi müdahale dışı bazı teknikler vardır. Bunlar rahatlama teknikleri, masajlar, suyun kullanılması, duşun kullanılması, aromaterapi denilen şeylerdir. Yani 5 duyuyu açacak olan her şey normal doğumda ağrı veya dalga denilen süreci daha kolaylaştıran şeyler haline dönüşebilir. Bunları kullanmak doğum esnasında başından sonuna kadar çok önemli ve çok yararlıdır. 

Özellikle epidural ile normal doğum gibi bir kavram vardır. Bu prenses doğumlar ve ağrısız doğumlar olarak da geçer. Bunu seçen kişi hiçbir şekilde yargılanmamalıdır. Doğumun travmatik olmasındansa müdahalelere kapınızı açmanız gerekir. Müdahalelerin gerektiği zaman olması çok önemlidir. 

Bebek özellikle doğum psikologlarınını araştırmasına göre müdahalenin gerekip gerekmediğini hissedebilir. Dolayısıyla da müdahale eğer gerektiği zaman yapılıyorsa bebek de onu kabul eder ve kavrar. Ona göre de doğum esnasında o da destek olur. Gereksiz, hiçbir komplikasyon olmadan yapılmış müdahaleler hem annenin hem de bebeğin psikolojik ve fizyolojik sağlığını olumsuz anlamda etkileyen süreçlerdir. 

Müdahalelerin seçiminde tıbbı kısım çok önemlidir. Ancak istenen anne adayının her türlü müdahaledeki avantajı ve dezavantajı öğrenerek bu doğum sürecindeki karara mutlaka katılmasıdır. Bunun için anne baba adayının da çok net bir şekilde bilgilendirilmesi gerekir, mutlaka onların da doğumun sorumluluğuna katılması gerekir. Bu şekilde doğum sorumluluğunun hepsi doğum takımından ve doktordan da alınmış olur. Tüm doğum takımı olarak memnuniyet seviyesi yükselip keşkesiz bir halde bitirilmiş olacak. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat