Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal doğum hangi haftalar arasında olur?

115,471
kez izlendi
Puan: 4.98 / 5
Detaylı Açıklama

Normal doğum hangi haftalar arasında olur?

42. gebelik haftasını tamamlamasına rağmen doğum eyleminin henüz başlamamasına geç doğum, zamanı geçmiş doğum denir. Normal gebelik haftası ortalama 40 hafta olarak belirlenir. Burada sınırlar 37-42 haftalar arasıdır.

37. gebelik haftasından önce olan doğumlara erken doğum, 42 haftayı geçenlere ise geç doğum denir. Geç doğum halk arasında miyad geçmesi, miad geçmesi, günün geçmesi, miad aşımı gibi şekillerde tanımlanır. Tıbbi adı sürmatürasyondur

Gebelik haftası hesaplanırken anne adayının en son gördüğü âdet kanamasının ilk günü baz alınır. Buna göre ortalama bir gebelik süreci 40 haftada tamamlanır. 

Geç doğumun sebebi %90 oranında bilinmemekle beraber, %10 gibi çok az sıklıkla bebekte beyinle ilgili herhangi bir sorun olması, plasentada bazı enzim bozuklukları ve yine bebekle ilgili bazı hormonal bozukluklar olarak saptanabilir. 

Doğumların yaklaşık %80'i 37-42 hafta arası normal süreçte gerçekleşirken, %8'i 42 hafta sonrası geç doğum olarak, %11 kadarlık bir sıklıkla da erken doğum olarak karşımıza çıkar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat