Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Nevruz nedir?

2,132
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Nevruz nedir?

Nevruz, Orta Asya ve Orta Doğu'nun bazı bölgeleri ile Anadolu'da baharın gelişi ve doğanın uyanışının kutlandığı bayramdır. Farsça kökenli Nevruz kelimesi "yeni gün" anlamına gelir. 

Nevruz ismi yazılı olarak ilk kez 2. YY Pers kaynaklarında görülür. Nevruz, bazı Orta Doğu takvimlerinde yılın ve baharın ilk günü kabul edilir. 21 Mart yani Nevruz, 12 Hayvanlı Türk Takvimi ve Celali Takvimi'ne göre yılbaşıdır. 

Nevruz genellikle 21 Mart'ta kutlanır. Bazı topluluklar 22 veya 23 Mart'ta kutlar. Bazı halklarda ise kutlamalar üç güne yayılabilir.

Nevruz'un 21 Mart'ta kutlanmasının astronomik bir temeli vardır. 21 Mart'ta gündüz ve gece süresi birbirine eşitlenir ve bundan sonra günler gecelerden daha uzun olmaya başlar. Bu durumun kutlanmasının ardında aslında bir alegori vardır. 

Gündüzlerin geceden uzun olması, iyi olarak kabul edilen gündüzün kötüyü temsil eden geceyi yenmesi olarak kabul edilir. Aslında aynı tarihte yani 21 Mart'ta Kuzey yarımkürede de birçok benzer kutlama yapılır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat