Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Nevruz nasıl kutlanır?

3,275
kez izlendi
Puan: 3.75 / 5
Detaylı Açıklama

Nevruz nasıl kutlanır?

Nevruz, yani bahar bayramı Orta Asya ve Ortadoğu'da 21 Mart'ta baharın gelişinin kutlandığı bayramdır. 

Her topluluk Nevruz'u kendi mitolojik kökeniyle ilişkilendirmiştir. Örneğin Nevruz'un Kürt mitolojisindeki Demirci Kawa Efsanesi'ne dayandığına inanılır. Buna göre Demirci Kawa halkının gördüğü zulme karşı isyan ateşini 21 Mart'ta yakmıştır. Anadolu ve Orta Asya Türk halklarında ise Nevruz'un kökeni Göktürklerin Ergenekon'dan çıkışı ve baharın gelişiyle ilişkilidir. 

Nevruz'un yaklaşık 5000-6000 yıldır kutlandığı sanılmaktadır. Yazılı kaynaklarda Nevruz'un izine rastlanması ise 2000 yıl öncesine dayanır. Türkler'in milattan önce 8. Yüzyıl'dan bu yana Nevruz'u kutladığı bilinmektedir. 

Selçuklu devletleri ve Osmanlı İmparatorluğu'nda Nevruz milli bayram olarak kutlanır, Nevruz'a özel törenler, ziyafetler ve oyunlar düzenlenirdi. 

Günümüzde Nevruz Türk cumhuriyetlerinde ve Türkiye'de resmi bayram olarak kutlanmaktadır. Kürtler de yüzlerce yıldır Nevruz'u kutlayan halklar arasındadır. Kürtler'de de Nevruz günü özel şenlikler ve ziyafetler düzenlenir. Meydanlarda yakılan ateşlerin etrafında dönülür ve ateşin üzerinden atlanır. 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 2010 yılında, 3000 yıldan bu yana kutlanan bu şenliği, Dünya Nevruz Bayramı ilan etti. Birleşmiş Milletler Manevi Kültür Mirası Koruma Kurulu, Nevruz'u Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi'ne aldı. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat