Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Nemli havalarda uyku ve dinlenme ile ilgili ne tür sorunlar olur?

242
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Nemli havalarda uyku ve dinlenme ile ilgili ne tür sorunlar olur?

Nemli havalar vücudumuza farklı etkilerde bulunabilir. Uyku hormonumuz olan melatonin hormonu vücudumuzun yenilenmesi ve sağlıklı bir uyku için gereklidir. Özellikle nem oranının yüksek olduğu, sıcaklıkların arttığı yaz mevsiminde hissedilen sıcaklık da artar ve kişilerde farklı etkileşimler ortaya çıkabilir. Sinirlilik hali, çarpıntı gibi belirtiler görülür. 

Nemli havalarda melatonin hormonu salgılanmasında sorunlar olabilir. Uykuya dalmakta zorlanma, uyku süresinin kısalması gibi farklı uyku problemleri de nemli havalarda görülebilen problemlerdendir. 

Nemli havalarda klima kullanımı

Havanın sıcak ve nemli olduğu mevsimlerde uyku kalitemizi arttırmak için birkaç şeye dikkat edebiliriz. Nemli ve sıcak havalarda klimaları doğru kullanmak önemlidir. Uyku modu olan klimalar otomatik olarak dereceyi arttırarak kapanır. Bu nedenle nemli havalarda uyku modu olan klimalar güvenle çalıştırılabilir. Klimada uyku modu yoksa sabit bir sıcaklıkta hava veriyorsa çok dikkat etmek gerekir. Çünkü uyuduğumuzda metabolizmamız düşer, vücut ısısı nispeten azalır. Klimanın ısı kaybettirici etkisi de eklenirse farklı hastalıklar ortaya çıkabilir. Uyku modu olan klimalar haricinde gece modu olan ve ortam nemini kendisi otomatik olarak ayarlayan yeni klima sistemleri de üretilmiştir.

Nemli havalarda yatmadan önce sıvı tüketmek, gündüz ağır yiyecekler yemekten kaçınmak, sulu meyve ve sebzeleri tüketmek faydalı olacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat