Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Nefesim kesiliyor nasıl önlemler alabilirim?

16,640
kez izlendi
Puan: 1.29 / 5
Detaylı Açıklama

Nefesim kesiliyor nasıl önlemler alabilirim?

Uzun süre nefes kesilmesi yakınması olan kişiler öncelikle solunum sistemi ve daha sonra da kalp damar sistemi hastalıkları açısından değerlendirilmelidirler. Solunum testi, kansızlık, anemi, troid fonksiyonları ve kan tetkikleriyle akciğer grafileri çekilmeli ve değerlendirilmelidir. Bu değerlendirmeler sonucunda herhangi bir hastalık saptandıysa tedavinin bu hastalığa yönelik olması gerekir.

Yapılan bütün tetkiklerin sonucu kişide herhangi bir hastalık söz konusu değil ise sinirsel nefes darlığı olabilir. Sinirsel nefes darlığı gençlerde sıkça görülür. Gençler bu nefes kesilmesini derin nefes aldıkları zaman her şeyin geçip rahatlayacaklarını düşünür ancak nefes alırken istediği derinlikte nefes alamaz ve rahatlayamazlar.

Nefes almak farkına varılmayan bir durum iken sinirsel nefes darlığı çeken kişiler için bu durum farkına varılan bir efor haline gelir. Gerginliğe bağlı nefes alamama psikolojik bir durum haline gelerek kişide bir süre sonra göğüs ve sırtta ağrılara sebep olur. Kişi bu durumu yaşadığı zaman daha çok telaşa girer ve nefes kesilmesi bir çıkmaz haline gelir. Kişi psikolojik olarak nefes kesilmesi yaşadığında paniklemeden sakin bir şeklide nefes alıp vermeye çalışarak kendisini telkin etmelidir. Nefes kesilmesi yaşayan kişi dikkatini başka konulara yöneltmeli ve bu konulara odaklanmalıdır. Kişi kendisine telkin yoluyla yaşadığı durumun sinirsel bir daralma olduğunu sürekli hatırlatması gerekir. Nefes egzersizlerinin yetmediği durumlarda kişinin psikiyatriste başvurması uygun olur.

Kronik solunum sistemi, kalp - damar sistemi, nefes darlığına yol açacak sistemik bir hastalığı veya sinirsel nefes darlığı olmayan kişi nefes kesilmesinden şikayetçi ise düzenli egzersizler yaparak performansını arttırmalıdır. Aynı zamanda sigara içilmemesi gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat