Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Nefes kesilmesi nasıl tedavi edilir?

5,049
kez izlendi
Puan: 0.50 / 5
Detaylı Açıklama

Nefes kesilmesi nasıl tedavi edilir?

Nefes kesilmesi olarak tanımlanan durumun tedavisi tamamen rahatsızlığın nedenine bağlı olarak yapılmalıdır. Astım ya da KOAH gibi rahatsızlıklarda uzun süreli bronş genişletici tedaviler uygulanır.


Ani nefes kesilmesi söz konusu ise üst hava yollarının tıkanması durumu vardır ve buna yönelik değerlendirme yapılmalıdır.

Üst hava yollarına yabancı cisim kaçması, yemek yerken konuşma ve gülmeye bağlı gıda madelerinin aspirasyonu, yaşlılarda diş protezinin nefes borusuna kaçması, çocuklarda herhangi bir oyuncağın nefes borusuna kaçması söz konusu olabilir. Aynı zamanda ilaç alerjisi, arı sokması gibi anafilaksiye yol açacak durumlarda hava yollarının ödem nedeniyle tıkanması ani nefes kesilmesine yol açabilir.

Hava yoluna yabancı cisim kaçması tedavisinde hava yolu açılmaya çalışılır ve ağız içi temizlenir. Hava yoluna yabancı cisim kaçması yaşandığı anda yapılan müdahalede ise hastanın arkasına geçilerek göğüs kafesinin alt ucuna gelecek şeklide karnının orta kısmına iki elle ani ve şiddetli bir şeklide bastırılır.

Anafilaksi tedavisinde hava yolu açıklığı sağlanmalıdır. Bilinen ciddi reaksiyon geçiren kişiler yanlarında adrenalin kiti taşımalıdır. Kalp yetersizliği veya ritim problemlerine bağlı nefes kesilmesi durumunda nedene yönelik tedavi uygulanır. Kansızlık sebebiyle nefes kesilmesi varsa anemi tedavisi uygulanır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat