Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Nefes borusunda yanma nedenleri nelerdir?

19,631
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Nefes borusunda yanma nedenleri nelerdir?

Soluk borusu yani trakea yaklaşık 2,5 cm genişliğinde 10-12 cm boyundadır. Sayıları 16-20 arasında değişen kıkırdak halkalardan yapılmıştır. Trakea 2 ana bronşa ayrılır. Bir bronş sağ bir bronş sol akciğere gider.  Bronşların ince dallarına bronşiol denir. Solunum sisteminin diğer bölümlerini etkileyen hastalıklar, nefes borusunu da etkiler. Nefes veya soluk borusu yani trakeanın iltihaplanmasına trakeit denir. 


Soluk borusunda yanmanın en sık nedeni trakeit dediğimiz durumdur. Genellikle viral nadiren bakteriyel enfeksiyonlarda görülür. Ayrıca alerjik hastalarda bronşial hiperreaktivite dediğimiz durumda da soluk borusunda yanma olur.  Hava yolları değişik uyarılara yanıt olarak çapını değiştirebilen esnek yapılardır. 

Egzersiz gibi aşırı miktarda hava gerektiren durumlarda hava yolları genişler, ya da toz, duman ile karşılaşınca savunma amacı ile hava yolları daralır. Sağlıklı kişilerde çeşitli uyarılar karşısında hava yollarının çapını değiştirebilme yeteneğine "Bronşial reaktivite" denir. Bronşial astımda ise hava yolları nonspesifik uyarılara karşı aşırı duyarlıdır. 

Duyarlılığı artmış olan hava yolları, sağlıklı kişileri etkilemeyecek kadar küçük uyarılar karşısında bile abartılı bronkokonstriktör (bronş daralması ile) yanıt verirler, buna da "Bronşial hiperreaktivite" denir. Yani Bronş hiperreaktivitesi (BHR) solunum yollarının çeşitli uyarıcılara karşı yanıtında bir artışı ifade eder ve hava yolunda daralma, kronik inflamasyon yani ödem ile birlikte astımın temel özelliklerinden biridir. 

Bronş hiperreaktivitesinde bir uyarıcıyı takiben bronşlarda daralma olur. Uyarıcılar spesifik (allerjenler ve aspirin gibi) veya non-spesifik (histamin, soğuk hava gibi) olabilir. Antijenik özelliği olan maddelere özgü yanıtlar alerjik astımın bir özelliğidir. Özellikle ev tozu akarları, polenler, hayvan tüy ve deri döküntüleri sık rastlanan spesifik uyarıcılardır. Trakeit  ardından da gelişen bronş hiperreaktivitesi dediğimiz durum genellikle viral infeksiyonlarla oluşur. 3 yaşın altındaki çocuklarda ise viral trakeobronşit (croup) sıklıkla görülür. Üst solunum yolu viral infeksiyonlarından sonra genellikle ortaya çıkar. Ayrıca reflü de de nefes borusunda yanma görülebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat