Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Nefes borusunda yanma hastalık belirtisi olabilir mi?

5,274
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Nefes borusunda yanma hastalık belirtisi olabilir mi?

Nefes borusunda yanma akut trekeobronşit, astım, reflü hastalıklarının belirtileri olabilir. Akut trakeobronşit (ATB) geçici bronşiyal inflamasyona neden olan alt solunum yolu infeksiyonudur. ATB'lilerin %95'inin nedeni viraldir. ATB'i hastalarda genellikle balgam ve havayolu obstrüksiyonu semptomları bulunabilir. Öksürük genellikle 7-10 gün sürer. 


ATB'li hastalarda muayene yararlıdır, ancak tanısal değildir. Wheezing, ronküsler ya da ekspirium uzunluğu olabilir. ATB'de balgamın mikroskopik muayenesi ya da kültürü genellikle yararsızdır. ATB'de antibiotik kullanımı önerilmezken, bazı durumlarda semptomatik tedavi olarak inhaler steroid ve bronkodilatörler, analjezikler, antipretikler kullanılabilir. 

Yine alerjik hastalarda astım hastalarında bronş hiperreaktivitesi dediğimiz hava yolu ödemine bağlı yanma elbette diğer bulgular henüz eklenmedi ise tek başına astımın erken bulgusu olabilir. Sık tekrar ediyor, ya da uzun sürüyorsa tozlu ortama girildiğinde, keskin kokularla, soğukta, eforla nefes borusunda yanma hissi oluşması varlığında mutlaka göğüs hastalıkları hekimine başvurulması uygun olacaktır. 

Ayrıca göğüste yanma hissi yemeği takiben oluşuyorsa, gece artıyorsa, öksürük ekleniyorsa midede yanma ekşime eşlik ediyorsa (her zaman olmayabilir) reflü olasılığı düşünülmeli ve gastroenterolojiye başvurulmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat