Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Narkoz anne sütüne geçer mi?

17,028
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Narkoz anne sütüne geçer mi?

Anestezik maddeler gebe bir kadına cerrahi müdahale gerektiğinde kullanılmak durumunda kalınabilir. Eğer anne adayı gebeyken apandisit gibi ameliyat gerektiren acil bir durumla karşılaşırsa anestezik madde verilmesi gerekir. Bu durumda kâr zarar oranı önemlidir. Yani acil bir durumsa ve kısa sürecek bir ameliyatsa mecburen gerçekleştirilir.

Gebeliğin ikinci 3 aylık dönemi yani 3-6. ayları arasında yapılacak ameliyatlarda alınan anestezinin bebeğe geçme oranı çok düşüktür. Özellikle gebeliğin ilk 3 ay ve son 3 aylık dönemlerinde bebeği etkilemesi açısından acil olmayan ameliyatlardan kaçınmak gerekir.

Doğum esnasında kullanılan anestezik maddelerin de, genel anestezi kullanılıyorsa tüm hazırlıklar yapıldıktan sonra verilmesi bebeği etkilemez. Bunun yanı sıra normal doğum esnasında bazı ağrı kesicilerden faydanılabilir. Bunlar morfin türü kas içinden yapılan ağrı kesicilerdir. Bu ağrı kesicileri yine doğumun başındaki evrelerde kullanmak gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat