Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Nar ekşisi nedir?

6,319
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Nar ekşisi nedir?

Nar ekşisi nar suyunun içerisinde bulun an şekerin karamelize olmasını sağlayıp suyunun uçurulması ile elde edilen bir sostur. Mayhoş ve ekşimtrak bir tadı vardır. Aslında piyasada nar ekşisi adıyla geçen bir çok ürün gerçek nar ekşisi değildir. Gerçek nar ekşisi ile nar ekşisi sosu ile büyük fark vardır. 


Nar ekşisi sosu tatlıdır. Nar ekşisi ise ekşidir ve daha yoğundur. Özellikle nar ekşisi sosunun içinde yüzde 30 oranında nar konsantresi bulunur. Glikoz asit düzenleyici ve karamel gibi gıda katkı maddeleri varlığından dolayı nar ekşisi sosu olarak geçer. Yapımına değinecek olursak istenilen miktardaki nar ayıklandıktan sonra zarları ve uç kısımları tadını bozmaması nedeniyle temizlenir.

Ezici yardımıyla narlar ezilir, suyu çıkarılır. Sırlı toprak bir kapta süzgeçle süzülür. Orta ateşte reçel kıvamına gelinceye kadar kaynatılır. Porselen bir tabağa bir kaç damla damlatılır ve akışkan değilse olduğunu söyleyebiliriz. Son aşamada ise güneşte biraz bekletilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat