Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Müslümanlıkta fitre nedir?

1,510
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Müslümanlıkta fitre nedir?

Fitre, Ramazan ayına mahsus bir sadaka türüdür. Kitaplarda sadaka-ı fıtır diye geçer. Ramazan ayına ulaşan ve mali gücü yerinde olan Müslümanların ihtiyaç sahiplerine vermesi gereken vacip bir ibadettir fitre.

Müslümanlıkta, oruç tutsun tutmasın, herkes tarafından fitre verilmesi gerekir. Hatta bayram camiinden çıkmadan önce çocuk dünyaya gelirse, onun fitresi de verilmelidir ama bayram camiinden sonra dünyaya gelirse, onun fitresi verilmez.

Fitre, ihtiyaç sahiplerine Ramazan bayramı öncesinde, Ramazan ayı içindeyken verilmelidir. Zira biz nasıl bayram öncesi çoluk çocuğumuza bayramlık alıyor, onları sevindirmeyi düşünüyorsak, fakirlerin de çoluğunu çocuğunu sevindirebilmeleri için bayramdan önce bu fitreyi onlara ulaştırmış olmamız gerekir.

Fitre miktarını belirleme

Fitre miktarını hesap ederken Diyanet İşleri'nin söylemiş olduğu 10 lira, fitre miktarının en azıdır. İhtiyaç sahiplerine verilecek fitre miktarı 10 liradan aşağı olmamalıdır. 20, 30, 40 veya 100 liradan fitre verirse dokunmayacak kişiler, fitreyi ne kadar çok verirse sevapları da o kadar artacaktır.

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat