Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Multipl sklerozun nedenleri nelerdir?

28,313
kez izlendi
Puan: 4.68 / 5
Multipl sklerozun nedenleri nelerdir?
MS?in nedeni bilinmemektedir. MS bir genetik (ailesel) yatkınlık ve yatkınlık yaratan çevresel koşulların bir araya gelmesi durumunda daha sık görülebiliyor. Ailesinde MS var ise, bir kişide MS?in ortaya çıkma olasılığı kabaca on ile yirmi kere daha sık  olarak hesaplanıyor. Türkiye?de iki bin kişide bir gibi düşünürsek bu oran  iki yüzde bir, yani son derece düşüktür.

Ama çalışmalar bir genetik yatkınlık durumunu gösteriyor. Tabi bu , ailede MS olması durumunda diğer fertlerin de MS olacağı anlamına gelmiyor. Ancak yapısal olarak böyle bir yatkınlık söz konusu.

Çevresel koşulların da yatkınlığı arttırdığını biliyoruz.  Nedeni bilinmemekle birlikte ekvator düzeyinde yaşayanlarda hemen hemen hiç MS ile karşılaşmıyoruz. Buna karşılık her iki yarım kürede, daha doğrusu kutuplara gittikçe MS görme sıklığı artıyor. 

Kuzey enlemlerinde MS?e daha sık rastlanıyor. Bu durum, D vitamini düşüklüğünün daha çok görünmesinden mi kaynaklanıyor, sorunun cevabı kesin değil. Ancak sigara içmek ve çocukluk çağında kilolu olmak riski arttırıyor.
Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat