Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Multipl sklerozun nedenleri nelerdir?

33,371
kez izlendi
Puan: 4.68 / 5
Detaylı Açıklama

Multipl sklerozun nedenleri nelerdir?

Multipl skleroz'un nedeni bilinmemektedir. MS bir genetik (ailesel) yatkınlık ve yatkınlık yaratan çevresel koşulların bir araya gelmesi durumunda daha sık görülebiliyor. Ailesinde Multipl skleroz var ise, bir kişide MS'in ortaya çıkma olasılığı kabaca 10 ile 20 kere daha sık  olarak hesaplanıyor. Türkiye'de iki bin kişide bir gibi düşünürsek bu oran  iki yüzde bir, yani son derece düşüktür.

Ama çalışmalar bir genetik yatkınlık durumunu gösteriyor. Tabii bu, ailede Multipl skleroz olması durumunda diğer fertlerin de MS olacağı anlamına gelmiyor. Ancak yapısal olarak böyle bir yatkınlık söz konusu.

Çevresel koşulların da yatkınlığı arttırdığını biliyoruz.  Nedeni bilinmemekle birlikte ekvator düzeyinde yaşayanlarda hemen hemen hiç MS ile karşılaşmıyoruz. Buna karşılık her iki yarım kürede, daha doğrusu kutuplara gittikçe Multipl skleroz görme sıklığı artıyor. 

Kuzey enlemlerinde Multipl skleroz'a daha sık rastlanıyor. Bu durum, D vitamini düşüklüğünün daha çok görünmesinden mi kaynaklanıyor, sorunun cevabı kesin değil. Ancak sigara içmek ve çocukluk çağında kilolu olmak riski arttırıyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat