Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Multipl skleroz türleri nelerdir?

36,134
kez izlendi
Puan: 4.64 / 5
Multipl skleroz türleri nelerdir?
MS?in çok değişik türleri var. Aslında bunlar birbirlerine geçiş gösteren türler belki ama kişi bu türlerin herhangi birinde ya da ikisinde kalabilir. Tek ataklı MS var. Bir atakla ortaya çıkıyor. MR uyumlu, bel suyu uyumlu ama bu kişi bir daha atak geçirmeyebiliyor. Ama çoğunlukla ataklarla devam ediyor ancak bu atakların süresi ve ne kadar tekrar edeceği belli olmuyor. 

Bunların bir kısmı, çoğu zaman hiç iz bırakmadan düzelmekte. Ama bazen ataklar sıklaştıkça ve ilerledikçe izler bırakabiliyor. Bu ataklı MS dediğimiz MS türünün bir kısmında, belli bir zaman sonra hastalık ilerleyici bir hale geçebiliyor.

Bir de baştan ilerleyici, ki bizim ona Primer Progresif MS adı verdiğimiz bir MS tipi var. Bir de MS spektrumu adı altında, MS ile benzerlik gösteren, aynı aileden olan ancak MS olmayan bir grup hastalık var.

Sessiz MS ise, son türdür. Bir kişinin başı ağrıyor, migreni var, gerilim türü baş ağrısı ya da masum bir baş dönmesi var. Gidip MR yaptırıyor. MR?da, MS?i düşündürecek bir takım bulgular belirliyoruz ancak kliniği yok. O zaman buna sessiz MS diyoruz ve hastalarda belli aralıklarla MR takibi yapıyoruz. Bu kişilerin belli bir kısmında ilerleyen zamanlarda MR belirtileri de görebiliyoruz, ancak büyük bir kısmı iyi bir seyir izlemektedir.
Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat