Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Multipl skleroz türleri nelerdir?

45,151
kez izlendi
Puan: 4.64 / 5
Detaylı Açıklama

Multipl skleroz türleri nelerdir?

Multipl skleroz'un çok değişik türleri var. Aslında bunlar birbirlerine geçiş gösteren türler belki ama kişi bu türlerin herhangi birinde ya da ikisinde kalabilir. Tek ataklı Multipl skleroz var. Bir atakla ortaya çıkıyor. MR uyumlu, bel suyu uyumlu ama bu kişi bir daha atak geçirmeyebiliyor. Ama çoğunlukla ataklarla devam ediyor ancak bu atakların süresi ve ne kadar tekrar edeceği belli olmuyor. 

Bunların bir kısmı, çoğu zaman hiç iz bırakmadan düzelmekte. Ama bazen ataklar sıklaştıkça ve ilerledikçe izler bırakabiliyor. Bu ataklı Multipl skleroz dediğimiz Multipl skleroz türünün bir kısmında, belli bir zaman sonra hastalık ilerleyici bir hale geçebiliyor.

Bir de baştan ilerleyici, ki bizim ona Primer Progresif Multipl skleroz adı verdiğimiz bir MS tipi var. Bir de Multipl skleroz spektrumu adı altında, MS ile benzerlik gösteren, aynı aileden olan ancak MS olmayan bir grup hastalık var.

Sessiz Multipl skleroz ise, son türdür. Bir kişinin başı ağrıyor, migreni var, gerilim türü baş ağrısı ya da masum bir baş dönmesi var. Gidip MR yaptırıyor. MR'da, Multipl skleroz'u düşündürecek birtakım bulgular belirliyoruz ancak kliniği yok. O zaman buna sessiz Multipl skleroz diyoruz ve hastalarda belli aralıklarla MR takibi yapıyoruz. Bu kişilerin belli bir kısmında ilerleyen zamanlarda MR belirtileri de görebiliyoruz, ancak büyük bir kısmı iyi bir seyir izlemektedir.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat