Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Multipl skleroz nedir?

43,245
kez izlendi
Puan: 4.63 / 5
Detaylı Açıklama

Multipl skleroz nedir?

Multipl skleroz, merkezi sinir sistemini, yani beyin ve omuriliği tutan bir rahatsızlıktır. Burada değişik zamanlarda, beyin ve omuriliğin bazı kısımlarının, bir çeşit iltihaba maruz kalması söz konusudur. Ama bu mikrobik bir rahatsızlık değildir. Bağışıklık sisteminin hatasından kaynaklanan bir rahatsızlıktır.

Söz konusu hastalıkta bağışıklık sistemi zayıf değil, tam aksine güçlü ancak şaşkındır ve beyin ile omurilikteki sinir liflerini ve onların etrafında yer alan myelin dediğimiz kılıfları yabancı zannederek reaksiyon oluşturur. Ancak bir süre sonra hata yaptığını fark ederek durur ve düzelmeye başlar. Bu sefer de tamir etmeye çalışır. Bunun nedenini bilmiyoruz.

Etkilenme kişiden kişiye fark gösterir. Kimi kişide çok sınırlı kalabilirken kimisinde ise daha yaygın olabilir. Bu etkilenmelerin karşılığında da kişinin şikayetleri ve muayene bulguları ortaya çıkar. MR'da Multipl Skleroz ile uyumlu dediğimiz görüntüler ortaya çıkar. Bu da bize hem hastalığın türü hem de seyri hakkında az çok bilgi verir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat