Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Multifokal göz içi mercek nedir?

20,854
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Multifokal göz içi mercek nedir?

Katarakt ameliyatında, hastanın puslanmış, saydamlığını yitirmiş lensi çıkartılıyor, yerine yeni bir sentetik lens, göz içi merceği takılıyor. Bunlarda normal, yeni teknoloji göz içi mercekleri mevcut. Monofokal, yani tek odaklı mercek takıldığında uzak numaraları düzeltebiliyoruz. Örneğin kişide daha önceden mevcut olan miyopi, hipermetrop ya da astigmat varsa, bunlar düzelebiliyor fakat kişi katarakt ameliyatından sonra yakını daha net görüyor, uzağı gözlüksüz görüyor fakat yakını göremiyor. Yakın için okuma gözlüğü takıyor. Bunu da artık aştık. 

Kataraktın ameliyat ile tedavisi için artık multifokal dediğimiz göz içi mercekleri kullanılıyor. Multifokal çok odaklı demek. Katarakt ameliyatlarında kullanılan yeni mercekler çok odaklı olduğundan, hastalar ameliyattan sonra yakını ve uzağı görebiliyor, yakını gözlüksüz okuyabiliyorlar. Eskiden bu mümkün değildi ve bu mercekler takılmaya başlandığı ilk zamanlarda kaliteleri o kadar iyi değildi. Teknoloji ilerledikçe çok iyi bir duruma geldik. 

Katarakt ameliyatında göz içine iyi bir multifokal göz içi merceği takıldığında ameliyattan sonra gece hastalarımız çok rahat araba kullanabiliyorlar. Işık yansıması hemen hemen yok denecek kadar az hale geliyor. Okuma performansı son derece iyi. Hastaların yüzde doksanı gözlüksüz, belli bir odakta tuttuklarında gözlüksüz bir şekilde normal kitap harflerini çok rahatlıkla okuyabiliyorlar ve uzağı da gözlüksüz görebiliyorlar. Bu merceklerde uzun dönemde bozulma gibi sorunlar da olmuyor. Bu anlamda katarakt ameliyatında multifokal göz içi merceği performansı açısından çok iyi bir yere gelindi. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat