Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

MS atakları sırasında neler yapılmalı?

60,793
kez izlendi
Puan: 4.79 / 5
Detaylı Açıklama

MS atakları sırasında neler yapılmalı?

MS atakları sırasında tedavi yapılıyorsa buna yönelik bazı şeylere dikkat etmek gereklidir. Bunlar nelerdir? MS atak tedavisinde kortizon kullanılmaktadır. Bu , yine hekimin ve merkezin uygulamasına göre üç ile on gün arasında değişen ve serumla verilen yüksek doz kortizondur. Uygulamanın genelde zararı yoktur. 


Tabi bazı şeylere dikkat etmek koşuluyla. Mesela atak tedavisi sürerken kişinin tatlı ve tuzlu yememeye dikkat etmesi, çevresinde enfeksiyonu olan, özellikle kış aylarında gribal enfeksiyon kapmış kişilerden uzak durması, kalabalığın içinde olmaması gibi basit önlemler alması gerekir.

Eğer bunlara dikkat ederse, hastanın okula veya işine gitmesinde sakınca yoktur. Atak sırasında kortizon tedavisi almasından kaynaklanan uykusuzluk, sinirlilik gibi bir takım yan etkiler ortaya çıkabilir. Ama bunlar ciddi belirtiler değildir. 

Mideyi koruyucu bazı tedavileri biz zaten kortizon tedavisi gören hastalarımıza veriyoruz. Bazen kemikle ilgili sorunlar olabiliyor MS hastalarında ve bu durum alınan kortizona bağlanabiliyor. Bu her zaman öyle değil çünkü kemik sistemi bazen MS'li kişilerde diğerlerine göre yapısal olarak zayıflık gösterebiliyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat