Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Moskova pahalı bir şehir mi?

21,543
kez izlendi
Puan: 4.46 / 5
Detaylı Açıklama

Moskova pahalı bir şehir mi?

Moskova kendine has kültürü, mimarisi ve eğlence anlayışı ile herkesin mutlaka görmesi gereken bir şehir. Ancak Moskova, benzeri Avrupa şehirlerine göre pahalı kabul edilebilir. Moskova 1990'dan önce turistik bir şehir değildi. Çünkü ülkede Sovyet rejiminin otoriter yönetimi hakimdi. Turizm şehirde 1980 sonrası gelişmeye başladı. Bu kısa dönemde turizm kültürü ve ekonomisi tam olarak yerleşmediği için Moskova turistlerden daha fazla para almanın yollarını arayan kişiler ve işletmelerle doldu. Bu nedenle Moskova çok pahalı bir şehir haline geldi.

Örneğin Rusya'da bir restoran çalışanının aylık ücreti 90 dolar civarında. Moskova'da yiyeceğiniz iki kişilik bir yemeğin ortalama fiyatı ise neredeyse 100 dolar. Moskova'da turistler için ayrı tarifeleri olan restoranlar bile var. Bu yüzden yemek yiyeceğiniz mekanı dikkatli seçmenizde büyük fayda var. Eğer bu tür bir yere denk gelirseniz Rus taklidi yapsanız bile turistik tarife üzerinden ödeme yapmak zorunda kalabiliyorsunuz.

Yeme içme konusundaki bu durum konaklama konusunda da geçerli denilebilir.

Moskova'da Sovyet rejiminden kalma eski eşyalar satan birçok şey var. Kızıl Ordu aksesuarları, kahramanlık madalyaları gibi birçok eşya eski sahipleri tarafından satışa çıkarıldı. Batılı turistler bu eşyalar için ciddi paralar ödeyebiliyorlar. Aynı şekilde Rus sanatçıların yaptığı tablolar var. Bunları da seyyar satıcılardan satın almanız mümkün. Ancak bu ürünleri gümrükten geçirebileceğinizden emin değilseniz satın almamanızda fayda var. Çünkü gümrük görevlileri bu tablo ve değerli eşyaların bazılarının yurtdışına çıkarılmasına izin vermiyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat