Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mitral kalp yetmezliği nedir?

11,822
kez izlendi
Puan: 1.80 / 5
Detaylı Açıklama

Mitral kalp yetmezliği nedir?

Kalbimizde toplam dört adet kapak bulunmaktadır. Bunların ikisi kalbin sağ tarafında, ikisi de sol tarafında yer alır. Sağ taraftakilere triküspit ve pulmoner kapaklar, sol taraftakilere de mitral ve aort kapakları denir.

Mitral kapak sol kulakçıkla sol karıncık arasında kan akışını düzenler. Kalp kasıldığı sırada mitral kapak kapanır ve kanın sol  kulakçığa kaçmasınıı önler. Gevşeme fazında ise kanın, sol kulakçıktan sol karıncığa geçmesini sağlar.

Mitral yetersizlikte, kasılma sırasında kapak yeterince kapanamadığından kanın bir kısmı sol kulakçığa kaçar ve orada birikir.

Mitral kapak, mitral aparat denilen anatomik kısımlardan oluşur. Mitral aparatın dört tane bölümü vardır. Bunlar, mitral kapağın oturmuş olduğu anulus denilen mitral halka, papiller adeleler, papiller adeleleri yaprakçıklara bağlayan ipliksi yapılar ve yaprakçıklardır. Bunların herhangi bir noktasında ortaya çıkabilecek bir hasar mitral yetmezlik sebebi olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat