Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Milletvekilleri ve bakanlar hakkında fezleke hazırlanırsa ne olur?

851
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Milletvekilleri ve bakanlar hakkında fezleke hazırlanırsa ne olur?

Fezleke Türkiye'de yargı dokunulmazlığı olan kişiler; yani resmi görevliler, milletvekilleri ve bakanlar için hazırlanır. Bu kişiler hakkında doğrudan dava açılamayacağı için haklarında dava açma ya da soruşturma izni alınması için hazırlanan fezleke kişinin ya da kurumun yöneticilerine gönderilir. 

Fezleke, Adalet Bakanlığı'na, oradan da Başbakanlığa gönderilir. Başbakanlık da bunu TBMM Başkanlığı'na gönderir. Bundan sonra 55 milletvekilinin imzasıyla Meclis soruşturma önergesi verilir. 

Fezleke meclise geldikten sonra milletvekillerince soruşturulması gereken ve cezalandırılması gereken bir durum kanaati oluşursa, süreç, hakkında fezleke hazırlanan kişinin dokunulmazlığın kaldırılması şeklinde gelişip, söz konusu şahısların yargı önüne çıkması ile sonuçlanabilir.

TBMM Başkanlığı talebi 1 ay içinde karara bağlar. Önergenin Meclis gündemine alınması durumunda genel kurulda konuyla ilgili oylama yapılır ve önergenin kabul edilmesi durumunda, Meclis Soruşturma Komisyonu kurulur ya da ilgili kişinin yargı dokunulmazlığı kaldırılarak yargı önüne çıkması sağlanır.

Gerekli hallerde komisyon araştırması sonrasında TBMM'de Yüce divan oylaması da yapılabilir. Buradaki oylamada salt çoğunluk, 276 rakamı aranır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat