Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mikrocerrahi ile varikosel ameliyatı kesin çözüm müdür?

17,380
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Mikrocerrahi ile varikosel ameliyatı kesin çözüm müdür?

Mikrocerrahi varikosel ameliyatı, varikosel tedavisinde uygulanan en seçkin yöntem. Uzmanlar olarak biz varikoseli 3 ayrı nedenden ameliyat ediyoruz. Bunlardan birincisi varikoselin zamanla sperm değerlerini bozarak kısırlığa neden olması. İkinci neden varikosel nedeniyle oluşan ağrılar. Üçüncü neden ise varikoselin zamanla erkeklik hormonu testosteronun düşmesine neden olması. 

Varikoselin konvansiyonel, mikroskop kullanılmadan yapılan geleneksel cerrahisinde vakaların yüzde 30'u, en az 3'te 1'i tekrarlıyor. Esasında varikoselin tekrarlaması doğru bir ifade değil. Ameliyat sonrası varikosel devam ediyorsa, ameliyat yetersiz kalmış demektir. Yani hasta anesteziden uyanırken, varikoseli ile, yetersiz cerrahi ile uyanmış oluyor. Yüzde 30 da çok yüksek bir oran. 

Mikrocerrahide, verimli ellerde varikoselde başarısızlık oranının yüzde 1'lerin altına düştüğünü biliyoruz. Fakat burada bir sorun daha var. Mikrocerrahi özel bir eğitim ve ancak başarılı, deneyimli ellerde bu yüzde 1'in altındaki sonuçlar elde edilebiliyor. Buna göre her "mikrocerrahi yapıyorum" diyen elde aynı sonuç elde edilemiyor. Hatta bazı yeni araştırmalara göre klasik cerrahiden daha düşük başarı oranlarına neden olabiliyor. Bu tam olarak şu anlama geliyor: Yetkin olmayan ellerde yapılan mikrocerrahi operasyonları sonrasında hastalarında yüzde 50'sinde varikosel sorunu devam ediyor. Bu nedenle şu an üniversitede birçok düzeltme varikosel cerrahisi yapmak zorunda kalıyoruz.

Varikosel ameliyatı olacakların konuyu etraflıca araştırmalarını, basit bir ameliyat olduklarını düşünmemelerini ve eğer varikosel ameliyatlarını mikrocerrahi teknik ile yaptıracaklar ise mikrocerrahi konusunda uzman, deneyimli bir kişi tarafından ameliyat edilmeye özen göstermelerini öneriyoruz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat