Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Migrenim olduğunu nasıl anlarım?

5,798
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Migrenim olduğunu nasıl anlarım?

Migren çok kolay tanınan bir hastalıktır. Çok şiddetli bir baş ağrısına neden olur. Genelde başın bir kısmında görülür ve zonklayıcı şekildedir. Kimilerinde tüm başı kaplayabilir ancak sıklıkla başın yalnızca bir tarafında zonklama şeklinde gerçekleşir. Bu ağrı günlük yaşamı engelleyecek şekildedir. Bazı gerilim-stres baş ağrıları da vardır, migreni o şekilde ayırt edebiliriz. Ağrı yaşantıyı sürdürmeyi engelleyecek düzeydeyse migren akla gelmelidir. Bunun yanı sıra migren atağında ışık, ses ve koku hassasiyeti artar. Migren atağı sırasında ışığa dayanamayız, kokular çok keskin gelir; seslere, gürültüye dayanamayız. Migren hastaları zaten atak dışında da daha hassas, çabuk etkilenen yapıya sahiptir ki atak sırasında bu hassasiyetler zirve yapar, dayanılmaz hale gelir.  Yatak odasındaki perdenin kenarından gelecek ince ışık bile çıldırtacak noktaya getirir. Bunlar çeşitli düzeylerde olabilir.

Migrenin bir diğer özelliği bulantı ve kusmaya neden olmasıdır. Migren hastası atak sırasında bulantı hissedebilir, midede bir kabarma hissi, bir şeyler yeme ihtiyacından kusmalara kadar gidebilir. 

Migren öncesinde ışıklı, gözün önünde ışıklı noktalar, iplikler, yanıp sönen bir şeyler, görme ile ilgili şikayetler de gerçekleşebilir. Buna migrenin sintilasyonu veya aurası diyoruz ki bunlar da migrenin bulguları arasındadır. Bunların bir kısmını, birini veya bir kısmını az ya da çok yaşıyorsanız muhtemelen migreniniz vardır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat