Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mide kanserinin belirtileri nelerdir?

392,557
kez izlendi
Puan: 4.74 / 5
Detaylı Açıklama

Mide kanserinin belirtileri nelerdir?

Mide kanseri, Türkiye'de ve dünyada en sık görülen kanserlerden biridir. Mide kanseri ve diğer mide hastalıklarının oluşumunda, beslenmenin ciddi rolü vardır. Nişasta, turşular, tuzlanmış et ve balık gibi besinlerin tüketilmesi kanser riskini artırır. 

Alkol ve sigara kullananlarda, A kan grubuna mensup olanlarda, erkeklerde, 50 - 70 yaş arası olan kişilerde, midesinde H.Pilori isimli bakteri olanlarda mide kanseri daha sık görülmektedir.

Mide kanseri belirtileri

Mide kanserinde en sık rastlanan belirti mide bölgesinde ağrıdır. İştahsızlık, kilo kaybı, yutma güçlüğü, bulantı ve kusma diğer belirtilerdir. Ancak bu belirtiler maalesef mide kanserine spesifik, özel bulgular değildir. Aynı belirtiler diğer mide hastalıklarında da görülebilir.

Mide hastalıklarının teşhisinde temel tanı aracı endoskopidir. 

Endoskopi, esnek bir borunun hekim tarafından hastanın ağzından yemek borusu ve mideye bir kamera eşliğinde sokulmasıdır. Bazı hastalara lokal anestezi, duruma göre  genel anestezi de uygulanabilir. Bunun amacı hastanın öğürmelerini, mide bulantısı ve kusmasını engellemektir.

Endoskopi yapıldığında şüpheli bölgeden incelenmek üzere parça alınır

Endoskopi, genel olarak güvenli bir yöntem olmasına rağmen bazı komplikasyonları ve riskleri vardır. Bunlardan bazıları, tahrişe bağlı kanama, infeksiyon oluşması, yemek borusunda yırtık oluşmasıdır.

Endoskopiden sonra ateş, göğüs ağrısı, nefesin kısalması, koyu renkli dışkılama, yutma güçlüğü, karın ağrısı ve kusma gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Bu durumda acilen doktora başvurulmalıdır.

Endoskopi yaptırmak istemeyen hastalar için konforlu bir alternatif ise kan örneği alınarak çalışılan GastroPanel isimli bir testtir. GastroPanel test, midedeki asit fazlalığını veya azlığını, gastrit varlığını, H. pilori bakteri infeksiyonunu, mide kanseri riskini, midede ülser varlığını ve emilim bozukluğu olup olmadığını gösterir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat