Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mevsime göre sebze tüketimi neden önemlidir?

391
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Mevsime göre sebze tüketimi neden önemlidir?

Mevsiminde olan sebzeleri tüketmek sağlık açısından çok daha doğru olduğu gibi, lezzet bakımından da çok daha iyidir. 

Mevsimindeki sebzeleri tüketmenin bir diğer önemli yanı doğal olmasından ileri gelir. Sebzeleri kendi mevsiminde, doğalken tüketmek sağlığa faydalıdır. Mevsiminde olan sebzeler yapay üretim takviyeleri içermezler. Bu bakımdan hem kansere karşı daha koruyucu olurlar, hem de besin değerleri yüksektir. Besleyici özelliği de daha yüksek olan bu sebzeleri mutlaka mevsiminde tercih etmekte fayda vardır. 

Mevsiminde olan sebzeler hem daha lezzetli, hem daha doğal ve sağlıklı, hem de fiyat bakımından çok daha ekonomiktir. Çünkü mevsiminde olan sebzeleri çok daha uygun fiyata rahatlıkla alabiliriz. Bu bakımdan mevsiminde olan bir sebzeyi aslında fiyatına bakara da anlayabilmemiz mümkündür.

Örneğin yaz aylarında çok keyifle tükettiğimiz, kokusu bizi büyüleyen ve fiyatları da çok iyi olan domates ile bol su içeriği olan salatalığı kış aylarında tercih etmemek, bunun yerine daha kış sebzelerine, koyu yeşil yapraklı sebzelere yönelmek gerekir. Ispanak, pırasa, pazı, roka gibi sebzeler, brokoli, brüksel lahanasına yönelebiliriz.

Karnabahar gibi kükürtlü sebzeler de bağışıklığımızı güçlendirerek bizi hastalıklara karşı koruduğu için çok önemli ancak bunlar karşımıza kış aylarında çıkıyor. Bu nedenle her mevsimde karşımıza çıkan hastalıklara karşı olan sebzeleri ve meyveleri o mevsimde yemek, yani sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmek çok önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat