Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mevsime göre meyve seçerken nelere dikkat edelim?

171
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Mevsime göre meyve seçerken nelere dikkat edelim?

Meyveleri mevsiminde tükettiğimizde, hem meyveleri daha lezzetli olduğu zamanda yemiş oluruz, hem de sağlığımız için çok faydası vardır. Bu nedenle tüm meyveleri kendi mevsiminde tüketmek gerekir.

Meyvenin mevsiminde olduğunu anlamanın yolları

Meyve seçerken meyvenin görüntüsü, büyüklüğü bizim için çok önemlidir ve meyvenin durumu aynı zamanda mevsiminde olup olmadığını anlamak adına önemli bir ipucudur. Tercihlerimizi çok büyük, pırıl pırıl, çok gösterişli ve şekli muntazam olan meyveden yana değil de, görüntüsü daha düzgün, normal boyutlarda olan; tabii ki herhangi bir çürüklüğü olmayan, çok pörsümemiş, sulu ve lezzetli görünen meyveleri almakta fayda vardır. 

Mevsimine göre meyve seçiminde, meyveleri güvenilir noktalardan almak da çok önemlidir. Meyveleri marketten satın alıyorsak, market reyonlarının temiz ve hijyenik olması gerekir. Çünkü meyvelerin saklama ve sunum koşulları sağlık için önemli bir noktadır. 

Meyveleri mevsimine göre tercih ettiğimizde hem meyveleri daha lezzetli olduğu zamanlarda yemiş oluruz, hem de mevsimin koşullarına göre bağışıklık sistemi ve benzeri konularda insan sağlığına olan destekleri daha fazla olur. Tüm bunların yanı sıra bütçemiz açısından da meyveyi zamanında yemek ekonomi yapmamızı sağlar. Çünkü mevsiminde olmayan meyveler daha yüksek fiyatlara satılır. 

Meyvenin mevsiminde olup olmadığını aslında fiyatından da anlaşılabilir. Mevsiminde olan bir meyve, kendi mevsimindeyken raflara çok daha rahat taşınırken, reyonlardaki diğer meyveleri göre de daha uygun fiyatlıdır. 

Videoyu Göster

Sağlıklı Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat