Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Meşru müdafaa ile birini öldüren kişi ceza alır mı?

9,949
kez izlendi
Puan: 3.25 / 5
Detaylı Açıklama

Meşru müdafaa ile birini öldüren kişi ceza alır mı?

Meşru müdafaa Türk Ceza Kanunu'na göre hukuka uygunluk sebebidir. Ceza-i sorumluluğu ortadan kaldıran bir nedendir. Meşru Müdafaa sınırları içerisinde birisini öldüren kimse herhangi bir ceza almaz. Ancak kişi karşısındaki insanı öldürürken meşru müdafaa sanırları içerisinde kaldığını düşünebilir. Fakat bu ceza almaması için yeterli bir neden değildir.

Meşru müdafaanın varlığına karar verecek olan merci ceza mahkemeleridir. Meşru müdafaa koşulları mahkemelerce değerlendirilir, kişi eğer bu sınırlar içindeyse kişi bu nedenle ceza almayacak ancak meşru müdafaa sınırları içinde kalmayan durumlarda bu fiilinden dolayı cezalandırılabilecektir.

Ceza sorumluluğunu kaldıran nedenlerle sınırın kast olmaksızın aşılması halinde fiil eğer taksirle işlendiği halde de ceza-i bir sorumluluk gerektiriyorsa, mahkeme cezada bir indirim yapar.

Meşru müdafaa durumunda sınırın maruz görülebilecek bir korku ya da heyecanla aşılması halinde bu durum da meşru müdafaa sınırlarına girer ve ceza sorumluluğu ortadan kalkar.

Videoyu Göster

İş & Para Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat