Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mesih ve mehdi aynı şeyler mi?

1,027
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Mesih ve mehdi aynı şeyler mi?

Mesih ve mehdi aynı şey değildir. Hadislerde geçen ifadesiyle önce mehdi gelir, ardından da mesih gelir. Mehdi bir hidayet unsurudur. Bir kişi ya da iyilik düşüncesinin kendisi olabilir. İyi olan herkesin mehdiyet parçası olduğu söylenir. Mesih Hz. İsa'nın kendisine denir. Mesih eski dillerde iyilik anlamına gelir. Allah'ın dokunduğu şeye hayat bahşetmesi anlamına gelir. 


Hz. İsa ile Mehdi ayrı şahıslardır. Hz. İsa'nın yeryüzüne inip inmeyeceği ve Mehdinin bir şahıs olup olmayacağı konusu da tartışmalıdır. Hz. İsa yeryüzüne inecektir. Hadisler bize bu konuda yol gösterir. Mehdi düşüncesi tüm dinlerde söz konusudur. 

Kurtuluşu simgeler. Kurtarıcı beklentisine denk gelir. Hz. İsa'nın yeryüzüne dönüşü Müslümanlıkta da vardır. Bunun zamanı belli değildir. Mehdi ve Mesih ayrı karakterlerdir. Mehdi bir peygamber değildir. İsa mesih ise bir peygamberdir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat